Sicílie

italie-bg-header-title.png
     
 

Úvodem o Sicílii

 

„Itálie bez Sicílie by nemohla vytvořit takový obraz v duši, tady se nachází klíč ke všemu!“ prohlásil o proslulém ostrově již Goethe. A nebyl daleko od pravdy. Sicílie je do dnešních dnů charismatickou špicí italské holínky. Špice je to stejně chudá jako bohatá. Její strategická poloha a úrodná země po staletí lákaly nové a nové dobyvatele, ničitele i podmanitele. Ti za sebou zanechávali jak umělecké skvosty, tak spoušť a trosky. Sicílie byla jednou z nejvíce válkami zničených končin evropského kontinentu, ale také pokladnicí plnou odkazů na nejrůznější národy, jež tudy prošly a něco po sobě zanechaly.

          

O Sicílii se říká, že je „tak nějak jiná“. Nikdo není příliš schopen popsat, v čem se vlastně vymyká, ale shodují se na tom týdenní turisté, stejně jako spisovatelé či slavné osobnosti. Bývala to zaostalá země bohatého ostrova, bývala to obilnice Itálie a bývalo to kulinářské centrum, odkud se do Evropy dováželo drahé koření, sladkosti, rajčata, lilky a olivy. Jak při pobytu zjistíte, tyto ingredience a suroviny jsou dodnes neopomenutelnou součástí sicilské kuchyně. Sicílie trochu připomíná zaoblený trojúhelník s rameny: východní část 188 km, severní pobřeží 290 km a nejdelší strana jižní 236 km. Od sicilských břehů je to co by kamenem dohodil do Afriky, Tunisko je vzdálené pouhých 140 km. Místních pět milionů spontánních obyvatel žije v devíti provinciích: Agrigento, Caltanissetta, Catania, Enna, Mesina, Trapani, Ragusa, Siracusa, Palermo, které má status hlavního města Sicílie.

Vybrané zájezdy Sicílie

ParallelRenderThread Error:javax.persistence.PersistenceException: org.hibernate.exception.SQLGrammarException: could not execute query

Geografie Sicílie

 

“Sicilia” je autonomní oblast Italské republiky a zároveň největší ostrov Středomoří. Má rozlohu 25 703 km², což je téměř třetina České republiky. K Itálii se připojuje na jihozápadě v šíji zvané Messinská úžina, jež je ve svém nejužším bodě široká pouze tři kilometry.

Historie Sicílie

 

Sicílie byla dlouho v moci Arabů, dokud je z ostrova nevytlačili severští Normané. Dědičná dynastie Rogerů byla výbojná a úspěšná, a tak zakrátko k ostrovu připojila i jižní Itálii. Normany vystřídali coby pánové ostrova Aragonští a následně Habsburská monarchie. V novověku byla Sicílie k Itálii připojena roku 1860 zásluhou Giuseppe Garibaldiho. Sicilané však unijní tendence nikdy nesdíleli a často se proti nim bouřili. Právě na tomto podhoubí nedůvěry a decentralizačního pnutí vytvořila svou síť Cosa Nostra - pověstná sicilská mafie.

 

Počasí v oblasti Palermo

Aktualizováno 13/03/2016 01:19polojasnopolojasno10 °C
 

Předpověď (min./max. teplota)

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje