Památky Neapol

italie-bg-header-title.png
     
 

Památky v Neapoli

 

Neapol je skutečnou pokladnicí umění i historie a nesmazatelných stop minulých panství, z nichž každý přispěl k výstavbě tohoto města. Jeho centrum zahrnuje tak významné dědictví, že bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. 2 500 let historie je vidět na každém kroku. V palácech, kostelech i uměleckých galeriích. Nad městem se tyčí čtyři hrady. Castel Nuovo, jinak známý také jako Maschio Angioino, evokuje dvojí úlohu paláce a pevnosti, kterou tato budova hrála během nadvlády Anjouovců. Na malém ostrově, spojeném s pevninou mostem, je monumentální Castello dell'Ovo, který je nyní výstavním a kongresovým centrem s nádherným výhledem na celý záliv. Na kopci v oblasti Vomero stojí Castel Sant'Elmo. Tyčí se nad ulicí, která je mezi místními známá jako Spaccanapoli a rozděluje město na dvě části. Posledním z hradů je Castel Capuano, původně postaven jako pevnost, ale následně zrekonstruován a přeměněn na sídlo pro aristokraty. Vstupní bránou do starého města je brána Porta Capuana, podle níž se také jmenuje celá jedna čtvrť. Ve městě se nachází bezpočet kostelů. Nejvýznamnějším z nich je bezesporu římskokatolický Duomo di Napoli, který je také sídlem neapolského arcibiskupa. Katedrála během století prošla mnoha modifikacemi a přestavbami, které byly nezbytné především po zemětřeseních. V kostele je slavná kaple Cappella del Tesoro di San Gennaro, která je zasvěcena patronovi města San Gennarovi. V geografickém centru města stojí velká bazilika San Lorenzo Maggiore Basilica, která je zrekonstruovaná a zpřístupněná veřejnosti. Významnou stavbou je také palác Reggia di Capodimonte z 18. století, který nyní slouží jako muzeum a národní galerie s mistrovskými díly velikánů jako Caravaggio nebo Tizian. Nejvýznamnějším náměstím v Neapoli je Piazza del Plebiscito s královským palácem nebo divadlem Teatro San Carlo.

         

Foto 1 - Christopher Chan, Foto 2 - ILCE3000, Foto 3 - Alexandra Svatikova

Neapol kromě historických pokladů samotného města nabízí také možnost nezapomenutelných a originálních výletů. Jedním z nich může být Vesuv, jediná činná sopka v kontinentální v Evropě vypínající se do výšky 1 281 metrů. Sopka je nejznámější pravděpodobně díky erupci 24. srpna 79, kdy výbuch pohřbil města Pompeje a Herculaneum (Ercolano). Erupce zanechala v sopce kráter, který se pozdějšími výbuchy zmenšoval i zvětšoval až do poslední erupce v roce 1944. Sopku můžete i dnes navštívit, na vrcholu sopky lze přes okraj kráteru vidět stále lehký dým. Kromě toho se vám naskytne nádherný panoramatický výhled na Neapolský záliv včetně Neapole, Capri, Ischie i okraje Amalfinského pobřeží. Bohužel pouze za jasných dní, což může být občas problém, jelikož vrchol sopky je velmi často zahalen v mlze nebo mracích. Z Neapole se k sopce dostanete nejrychleji vlakem nebo autobusem.

          

Foto 1 - Slices of Light, Foto 2 - Andy Hay

Velmi častým výletním místem bývají také samotné "pohřbené" Pompeje, ruiny antického města, které jsou nyní zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Cestovní kanceláře v rámci poznávacích zájezdů do Neapole nebo na jih Itálie často zahrnují právě i Pompeje. Při velkém výbuchu zahynulo pod popelem a pemzou asi 3 000 osob. Ostatní z celkového počtu 20 000 obyvatel stihli utéct a nechali tak město ve stavu, jakém bylo v osudný den. Místo je jedním z velmi málo míst, kde bylo starověké město zachováno v takových detailech, od nádob přes stoly až po malby. Pokud necestujete s cestovní kanceláří nebo vlastním automobilem, na místo se dostanete nejlépe vlakem nebo autobusem.

Vybrané zájezdy Neapol

ParallelRenderThread Error:javax.persistence.PersistenceException: org.hibernate.exception.SQLGrammarException: could not execute query

Sestavte si vlastní zájezd do Itálie!

 

Počasí v oblasti Naples

Aktualizováno 13/03/2016 00:49přeháňkypřeháňky11 °C
 

Předpověď (min./max. teplota)

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje